Lepsza praca z licencjatem czy z magisterką?
Każdy absolwent studiów wyższych ma nadzieję na zdobycie dobrze płatnej pracy. Pozycja osób z tytułem licencjata w Polsce, jest diametralnie różna, od sytuacji tych, które ukończyły studia magisterskie.
Tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera, uzyskuje się po trzech latach nauki na uczelni wyższej. Z kolei tytuł magistra jest przyznawany po ukończeniu dodatkowych dwóch lat studiów. Pracodawcy na polskim rynku pracy, najczęściej wskazują w swoich ofertach pracy, że szukają osób z tytułem magistra. Niezwykle rzadko wystarczającym do zatrudnienia jest sam licencjat. Panuje powszechne przekonanie, że tytuł licencjata nie jest wyższym wykształceniem. Pracodawcy wskazują, że zdobycie licencjatu jest dużo łatwiejsze niż zrobienie magisterki. Tytuł licencjata można ich zdaniem uzyskać w prosty sposób na prywatnych uczelniach, które mają mniejsze wymagania i znacznie niższy poziom nauczania niż uczelnie państwowe. Dla pracodawcy oznacza to, że kandydat na pracownika z samym tytułem licencjata może wykonywać swoje obowiązki dużo gorzej niż osoba, która ukończyła studia drugiego stopnia. Dodatkowo pracodawcy sądzą, że osoba z tytułem magistra musi posiadać takie cechy, jak wytrwałość w dążeniu do celu i sumienność, z uwagi na kontynuację nauki oraz chęć zdobycia dodatkowego wykształcenia. Dlatego też, obecnie na polskim rynku pracy, lepszą zarobkowo posadę może dostać osoba, która ukończyła studia magisterskie. Dla pracodawców oczywistym wyborem jest kandydat do pracy z magisterką, a nie osoba z tytułem licencjata.
Warunki zatrudnienia dla osób z licencjatem, a z magisterką
Warto podkreślić, że w krajach Europy zachodniej rynek pracy prezentuje się zupełnie inaczej. Osoby, które ukończyły studia licencjackie w Niemczech, Szwecji czy we Francji, bez problemu znajdują dobrze płatną pracę w swoim zawodzie. Są oni chętnie zatrudniani, nawet bez tytułu magistra. Psychologowie biznesu w Polsce wskazują, że podejście rodzimych pracodawców do zatrudnienia osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia jest zupełnie nieracjonalne. Na wielu kierunkach to właśnie studia licencjackie są ukierunkowane zawodowo, a studia magisterskie mają jedynie poszerzyć wiedzę, zdobytą już na studiach I stopnia. Z całą pewnością nie można wskazywać, że tytuł licencjata jest gorszy od tytułu magistra. Przekonanie pracodawców, że osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia nie będzie tak dobrym pracownikiem, jak osoba z tytułem magistra jest błędne. Jednak pracodawcy nadal podnoszą argumenty, że osoby z licencjatem nie mogą być pełnowartościowymi pracownikami. Dla nich logicznym jest, że osoba studiująca 5 lat musi mieć szerszy zakres wiedzy niż osoba ucząca się 3 lata na studiach pierwszego stopnia. Takie argumenty nie pojawiają się jednak w krajach zachodnich, w których absolwenci z licencjatem mają te same warunki zarobkowe, co ci z tytułem magistra i bezproblemowy dostęp do pracy ukierunkowanej zawodowo. Poszukując w internecie pracy po skończeniu studiów, możesz przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, wykorzystując kod promocyjny Superbet.
Pracodawcy nadal oferują lepsze warunki zatrudnienia osobom z tytułem magistra. Taka sytuacja jest uwarunkowana przekonaniem pracodawców o lepszym wykształceniu absolwentów studiów drugiego stopnia.